Excursiereis 10 dagen Noord-Ierland, en ongerept Donegal
✔ Geld-terug-garantie ✔ Geen aanbetaling ✔ Laagste prijsgarantie ✔ SGR & ANVR garantieOntdek de adembenemende natuur, ruige kusten, historie en traditie van Noord-Ierland en Donegal. We rijden tijdens deze reis prachtige routes, bezoeken fascinerende bezienswaardigheden en dompelen ons onder in de sfeervolle Ierse cultuur. Het graafschap Donegal, in het uiterste noorden van de Ierse republiek, staat bekend om haar ongerepte natuur, ruige kustlijn met baaien, kliffen en kleine dorpjes waar nog Gaelic gesproken wordt. In het naburige Noord-Ierland rijden we indrukwekkende routes langs de prachtige noordkust met haar diversiteit aan bezienswaardigheden. U kunt een bezoek brengen aan de unieke basaltformaties van Giant’s Causeway, lokale whiskey proeven en de Titanic Wharf in de hoofdstad Belfast bezoeken. Boek nu deze onvergetelijke rondreis bij Effeweg.nl!
Uitzonderingen zijn er (helaas) altijd: annulering van een grote groep of onvoorziene omstandigheden kunnen ervoor zorgen dat een annulering van een bovenstaande vertrekdatum onvermijdelijk is. Wij proberen u dan altijd een alternatief aan te bieden. Wilt u dat niet, dan krijgt u uiteraard de betaalde reissom terug.
Donderdag: Nederland - Midden-Engeland
Vrijdag: Midden-Engeland - ferry Holyhead-Dublin - omgeving Dungannon
Zaterdag: Omgeving Dungannon - Ulster American Folk Park - Mullaghmore
Na het ontbijt vervolgen we onze reis naar Omagh, waar u het interessante Ulster American Folk Park kunt bezoeken. U loopt in dit openluchtmuseum door drie eeuwen emigratiegeschiedenis van Ierland naar Amerika en leert alles over de hongersnood van de 19e eeuw. Aansluitend rijden we door de prachtige natuur van het authentieke Ierland via Ballyshannon, de geboorteplaats van gitarist Rory Gallagher, en via het Creevykeel Court Tomb, een hoftombe uit ca. 3000 v. Chr., naar ons hotel in Mullaghmore. We verblijven hier twee nachten.
Zondag: Enniskillen en Drumcliffe
Na het ontbijt gaan we naar Grange, waar we een aantal van de slimste Border Collier honden op eigen terrein in actie kunnen zien om de schapen te drijven (niet inclusief). Na dit bezoek rijden we naar Enniskillen, gelegen aan het Lower Lough Erne. U heeft hier de mogelijkheid om een boottocht te maken naar Devenish Island, met de best bewaarde ronde toren van Ierland en de Augustijner abdij- en kerkruïne. Na terugkomst is er tijd om Enniskillen zelf te verkennen. Daarna rijden we via het charmante stadje Sligo naar Drumcliffe, bekend als de laatste rustplaats van dichter W.B. Yeats en om de resten van een 6e-eeuws klooster.
Maandag: Mullaghmore - Donegal - Glenveagh NP - Ballykelly
Dinsdag: Vrije dag of Derry
U kunt vandaag uw dag zelf indelen of meegaan op excursie naar Derry. Na het ontbijt reizen we met het openbaar vervoer en een lokale gids naar de historische stad Derry. De stadsmuren worden poëtisch omschreven als de ‘halsketting’ van de stad en vormen een anderhalve kilometer lange lus rond de oude stad. Vandaag de dag komen bezoekers naar Bogside om de gebeurtenissen van Bloody Sunday in 1972 te herdenken en om de 12 muurschilderingen te bekijken langs de marsroute. ’s Middags keren we met het openbaar vervoer weer terug naar ons hotel.
Woensdag: Causeway Coastal Route - Dunluce Castle - Giant’s Causeway
Vandaag is een dag vol hoogtepunten! We vertrekken richting de spectaculaire Carrick-a-Rede touwbrug. Deze 20 meter lange brug verbindt het vasteland met een klein rotseiland en biedt adembenemende uitzichten over de oceaan en de Schotse kust. Voor wie niet over de brug wil, is er een prachtig uitzichtpunt nabij de parkeerplaats. We vervolgen onze route over de beroemde Causeway Coastal Route, één van de mooiste kustroutes van Europa. Onderweg maken we een fotostop bij het dramatisch op de kliffen gelegen Dunluce Castle, een van de meest iconische ruïnes van Noord-Ierland. Daarna bezoeken we de Giant’s Causeway, een UNESCO-Werelderfgoedlocatie met duizenden zeshoekige basaltzuilen, ontstaan door vulkanische activiteit miljoenen jaren geleden. U heeft hier de tijd om zelf over deze unieke formaties te wandelen of het bezoekerscentrum te ontdekken. We sluiten de dag af in de historische Old Bushmills Distillery uit 1608, de oudste nog werkende whiskystokerij van Ierland. U kunt hier tijdens een rondleiding alles horen over het productieproces en u kunt natuurlijk proeven van deze wereldberoemde whisky. Aansluitend keren we terug naar Ballykelly.
Donderdag: Ballykelly - Belfast - ferry Belfast-Prestwick
Na het ontbijt vertrekken we uit Ballykelly en rijden naar Belfast. Hier heeft u de gelegenheid om de stad op eigen gelegenheid te verkennen, te lunchen of het beroemde Titanic museum te bezoeken. In de loop van de middag rijden we naar de ferryhaven, waar we inschepen voor de overtocht naar Cairnryan. Na aankomst vervolgen we onze route naar Prestwick voor diner en overnachting.
Vrijdag: Prestwick - Gretna Green - ferry Newcastle-IJmuiden
Zaterdag: Newcastle - Nederland
Landkaart: Noord-Ierland en het ongerepte Donegal
Schotland
| Oppervlakte: | 78.772 km² (ca. 2x Nederland) |
| Inwoners: | 5.313.600 |
| Hoofdstad: | Edinburgh |
| Regeringsvorm: | Constitutionele monarchie |
| Religie: | Protestants, Rooms-Katholiek |
| Valuta: | Britse pond sterling (GBP) |
| Elektriciteit: | 240V, stekkers type G, u heeft een verloopstekker nodig wanneer u Nederlandse stekkers wilt gebruiken in Schotland |
| Taal: | Schots / Engels |
| Tijdzone: | UTC 0, één uur eerder dan in Nederland |
| Reisdocumenten: | Voor reizen naar het Verenigd Koninkrijk heeft u vanaf 2 april 2025 een visum nodig, genaamd ETA (Electronic Travel Authorisation). U kunt deze aanvragen vanaf 5 maart 2025. Daarnaast heeft u een geldig paspoort nodig, uw paspoort dient geldig te zijn tot terugkomst in Nederland. Belangrijk: Het paspoort dat u gebruikt voor de aanvraag van uw ETA moet hetzelfde zijn als het paspoort dat u meeneemt op reis. Controleer daarom goed de vervaldatum van uw paspoort. U bent zelf verantwoordelijk voor het correct invullen, aanvragen en meenemen van de juiste reisdocumenten. Voor meer informatie hierover verwijzen wij u naar onze pagina reizen naar het Verenigd Koninkrijk > |
Eten en drinken
Evenals in Engeland, wordt in Schotland stevig ontbeten. Schotten beginnen de dag vaak met havermoutpap en vruchtensap, gevolgd door spiegeleieren, spek en worstjes. Hierbij worden vaak tomaten, bonen en champignons opgediend. Een typisch Schots gerecht is haggis. Dat is een schapenmaag, met een vulling van orgaanvlees van het schaap, granen, ui en peper. Dit zal u misschien niet als een delicatesse in de oren klinken, maar indien goed bereid, zult u zeker verwonderd zijn door de smaak. Het is zeker de moeite waard om dit gerecht te proeven. Andere Schotse specialiteiten zijn pheasant (fazant) en Aberdeen angus (rundvlees). Ook op het gebied van thee lijkt Schotland op Engeland. Overal komt u tearooms tegen. Maar Schotland staat meer bekend om een andere drank, namelijk de whisky. De lekkerste whisky’s komen uit Schotland.
Flora en fauna
De natuur in Schotland is met een afwisseling van berggebieden, grote meren, graslanden en rotswanden, zeer gevarieerd. Ook biedt het land een hele lange kuststrook met zandstranden. Qua bebossing zijn het voornamelijk loofbossen in Schotland. Het Meer van Loch Ness is waarschijnlijk de meest bekende bezienswaardigheid. Al jaren gaan er verhalen rond over het Monster van Loch Ness, wat al door meerdere mensen gezien zou zijn.
Het meest opvallende dier dat in Schotland leeft is de steenarend, tevens het nationale symbool van Schotland. Dankzij de uitgestrekte kuststrook, leven er ook veel zeevogels. Verder zijn er op de vlaktes veel schapen te vinden, gemiddeld zelfs meer dan dat er mensen wonen. In de wateren rond het noorden van Schotland zwemmen zeehonden, dolfijnen en bruinvissen
Geschiedenis
Uit archeologische vondsten blijkt dat het huidige Schotland ongeveer 8.000 jaar geleden al bewoond was. De Romeinen probeerden vanaf het jaar 43 Brittannia te bemachtigen. Ze hadden Wales en Engeland al in hun macht, maar Schotland veroveren lukte maar niet. Hadrianus, de Romeinse keizer, was zelfs bang voor een aanval vanuit Schotland. Hij bouwde de bekende Hadrian’s Wall, om zich hiertegen te beschermen.
De strijd tegen Engeland komt steeds weer terug in de historie van Schotland. Nog altijd is de competitie tussen de Engelsen en Schotten voelbaar, al leven ze nu in vrede met elkaar. Veel Schotten zijn in de loop der jaren naar het buitenland getrokken, bijvoorbeeld naar Amerika, Canada en Australië. Daardoor is de Schotse cultuur wereldwijd bekend.
Prijsniveau
De prijzen in Schotland liggen iets hoger dan in Nederland.
Leuke feitjes:
- Edinburgh is niet alleen de indrukwekkende hoofdstad van Schotland, het is ook een bron van inspiratie en creativiteit. De stad staat nu namelijk bekend als inspiratiebron voor de schrijfster J.K. Rowling bekend van de Harry Potter boeken.
- Wie kent Nessie niet? Het monster van Loch Ness. Maar veel minder mensen kennen zijn ‘broertje’, Morag. Dit monster zou in Loch Morar leven, het diepste meer van Schotland met een maximale diepte van ruim 300 meter.
- De regenjas, de telefoon, de televisie en golf zijn uitvindingen uit Schotland. De doedelzak komt daarentegen juist weer niet uit Schotland, maar uit het Midden-Oosten.